post 1

İnkumu Plajı

İstanbullu zenginin yazın "Ada"sı, "Bayramoğlu'"su "Silivri"si, "Boğaz"ı varsa,Bartınlının neredeyse tamamının kalbinde İnkumu vardır.Yaz gelince neredeyse tüm Bartın İnkumu'na göç eder.Irmak boyu yemyeşil doğanın içinden geçen asfalt 15 kilometre yolun sonunda upuzun plajın arkasındaki dağın dibine sığdırıvermişler Bartınlılar yazlık evleri.

Bartınlılar kendilerine kızıyorlar bir beton yığını yarattık diye.Neyse ki onlar İstanbullulardan daha akılcı davranıp hiç olmazsa doğal plajın ırzına geçmeyip geride durmuşlar.İnkumu'nda Bartınlılar yaz keyiflerini yaşıyorlar denize girip, balık yiyip, rakı içerek...

Kilometrelerce yol gidip Akdeniz sahillerinde otel pansiyon köşelerinde sürünmeye ihtiyaçları yok.Sirkeci'deki işyerinden Boğaz'daki yalısına giden işadamının İstanbul trafiğindeki sürüngenliğine katlanmalarına ise hiç gerek yok.Şu andaki haliyle her ne kadar Bartınlılar "Beton Yığını" deseler de İnkumu şirin ve güzel.Daha fazla bina yapmazlarsa ne ala...İnkumu tertemiz bir sayfiye kasabası.

İnkumu plajı, Bartın il merkezine 15km uzaklıkta ve kuzeyde, Batı Karadeniz'in eşsiz güzelliklerine sahip bulunan bir turizm ve tatil cennetidir.3 Km. uzunluğundaki kıyı şeridi kum, pırıl pırıl bir deniz, yamacında yemyeşil çam ormanlarıyla kaplıdır.

Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu tatil beldesi gerek doğa güzellikleri, gerekse denizin temiz oluşu nedeniyle bölgenin turizminde her geçen yıl bir hareketlilik, canlanma göstermektedir.